Żywe mury czyli żywopłoty

Żywe mury bądź żywopłoty

Żywopłoty przeważnie spełniają podobną rolę jak ogrodzenie PVC, niemniej częstokroć są wykorzystywane i za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia buduje się w nasłonecznionych kompozycjach, w których w mgnieniu oka wzrastają i silnie się zagęszczają. Mnóstwo szyku mają także takie zielone ogrodzenia, jakie wiodą przez zacienione fragmenty podwórza. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami komponują przyciągające uwagę obrazy,a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zatopionej w mroku podłoża , powoduje że nawet niedługi spacer obok takiego murku uspokaja oraz odpręża.

Kupując ogrodzenie z żywych roślin, wypada zwrócić uwagę na role takiego ogrodzenia, warunki które bywają w ogródku, a także nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego uprawę. Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, ale wymagają także mnóstwo powierzchni. Geometryczne ewentualnie starannie wykończone zielone ploty zdołają być niesłychanie delikatne, jednak należny je cyklicznie wycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie. Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego że takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, czasami nawet na długiepokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wysokości około półtorej metra. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj często wybierany w Polsce na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• dobrze wytrzymuje susze,
• ekspresowo rośnie,
• regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie żółknie od korzeni,
• w rejonach o umiarkowanym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zastąpić irga błyszcząca-jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory brązu, żółci a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Mogą być to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, a cześć pnączy zostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s