Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka wiktów.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka pędu.

Korzystając z taką okoliczność, możemy dzięki niej stworzyć fantastyczne formy płotu. Dzięki temu nasz płot zdobędzie niespotykany charakter i będzie się rekomendować wśród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach i grząskich bagnach wierzby od dawien dawna zadomowiły się w domowych zieleńcach. Doceniliśmy je za naturę i spectficzne kiciusie. Nie są żmudne, pragną tylko krocie nawodnienia i nie dużo słońca. Zaspokoją się niby wszelką rolą.


Niewiele krzewów sprosta także identycznie ekspresowo ożywiać utracone pędy oraz gałęzie. Wierzby niezmiernie swobodnie odbudowują również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty albo nawet ułamany pęd zanurzony w deszczowej glebie po jakimś czasie ukorzeni się i przekaże zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, ażeby z wierzb produkować plątane sztachety ogrodzeniowe czy też płoty pokryte liśćmi. Pewnie powinno się dysponować tak prekursorskie ogrodzenie. Najakuratniej do stworzenia takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, oraz jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę izomorficznych cech:

dostarczają prostolinijne, długie oraz wybitnie giętkie pędy – wskutek tego można łatwo nadawać kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na formę płotu, musimy zakupić należyte wierzbowe pędy na ogrodzenie. Na nieszczęście, przyuważenie ich w warunkach typowych jest mozolne, bo dziko narastające krzewy sporadycznie wypuszczają bardzo długie a zarazem prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest założyć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało poczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wybierzmy wpierw położenie w ogrodzie, ździebko przez nas nawiedzane oraz najmniej dostrzegalne.Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, które możemy pozyskać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy powinno się je namoczyć na 24 h w głębi, iżby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny migiem się zagęszczają, wskutek tego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa akceptujemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, których wiosenką nowego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu pędów, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s